DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA – OTWARTE CENTRA HANDLOWE I HOTELE

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku zniesione zostają istotne ograniczenia w handlu.

• Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków
Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.
Wprowadzony zostaje limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.
Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

• Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni
Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Zakaz ten zostaje zniesiony. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.
Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.
  • Sklepy budowlane czynne w weekendy
Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.
ŻYCIE SPOŁECZNE – PÓJDZIESZ NA REHABILITACJĘ LECZNICZĄ I DO MUZEUM
  • Biblioteki i muzea
Uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
  • Rowery miejskie
Po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.
  • Rehabilitacja lecznicza
Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.
Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA W GMINIE JĘDRZEJÓW POZOSTAJĄ ZAMKNIĘTE

Organ prowadzący korzystając ze swoich uprawnień, w związku z panująca sytuacją epidemiologiczną
podjął decyzję o dalszym zamknięciu żłobków i przedszkoli.
Przypominamy, że w sytuacji, kiedy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego, rodzicom dzieci przysługuje zasiłek opiekuńczy wypłacany na dotychczasowych zasadach.
O otwarciu placówek w Gminie Jędrzejów poinformujemy w oddzielnym komunikacie.

PODSTAWY NOWEJ NORMALNOŚCI – NAJWAŻNIEJSZE STAŁE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.